LOBBY LA BRUXEL

(din arhiva http://forum.stuparitul.com)Lobby la BruxelAD: -  Alo!....Alo!...Domnul Adrian ?AS: - Psssiiitt...!...V-am mai spus sa nu imi folositi numele la telefon ! Da ?AD: - Ma...scuzati...Atunci  sa...revin ?AS: - Severin !AD: - Poftim ?AS: - Se pronunta  S E V E R I N !AD: - Aaaa...Pai...stiam...AS: - Cu ce va pot fi de folos ?AD: - Stiti, eu reprezint … Continuă să citești LOBBY LA BRUXEL

1 GELULA ȘI ROMANII

      Comunitate dacică         Preambul I Gelula, era un Basileus (șef militar ), respectat de oștenii săi și temut de dușmani. Era mâna dreaptă a lui DIURPPANEUS, cel pe care romanii îl porecliseră Decebal, („un om mai puternic decât zece oameni sălbatici”), datorită vitejiei cu care lupta. Decebal primise funcția … Continuă să citești 1 GELULA ȘI ROMANII

2 GELULA ȘI ROMANII

Căpetenie geto-dacă Preambul II După trei zile, așteptarea căpeteniilor și a lui Gelula luă sfârșit. Călare pe calul său, Xenogeneu își făcu apariția pe poteca secretă din pădure. Descălecă tăcut, priponii calul de craca unui brad și se îndreptă spre focul în jurul căruia se aflau cu toții. Avea buturuga lui pe care se așeză, … Continuă să citești 2 GELULA ȘI ROMANII

3 GELULA ȘI ROMANII

DRACO - stindardul de luptă dacic         Falx Dacica       L u p t a (pamflet) Generalul roman Coiuss FLASCUS privea în zare către munții înzăpeziți care ascundeau pericolul numit DACI. Auzise și el despre ceea ce declarase Iliescu la o întâlnire la vârf cu omologii săi europeni, într-o engleză … Continuă să citești 3 GELULA ȘI ROMANII

EXTRA VIRGIN

Dintr-o maslina extra-virgina, uite atat de mica...Dacian Ciolos, un ficior fain de prin partea locului Zalau, ajuns intre timp Comisarul pentru Agricultura si Dezvoltare Rurala in cadrul Comisiei Europene, s-a vazut obligat de circumstante  nezburatoare identificate sa apara pe sticla cu un comunicat oficial, adresat in special mafiei italiene a falsificatorilor de ulei extra-virgin de … Continuă să citești EXTRA VIRGIN

PENSIONAR LA BLOC

Ai fi zis că, un om obișnuit să fie activ în câmpul muncii 35-40 de ani, va fi depresiv, blazat și țintuit la pat atunci când va ajunge pensionar. Nu era cazul lui Ilie PARANGHELIE. La cei 67 de ani ai lui era la fel de activ ca în vremurile bune. Ilie locuia la etajul … Continuă să citești PENSIONAR LA BLOC

SEMINTELE TRADITIONALE

Florea a fost zarzavagiu din mama-n fiu. Dar cand a auzit ca EU vrea sa interzica vanzarea legumelor si zarzavaturilor care nu au semintele omologate si certificate, Florea a schimbat serele pe un S.R.L. Adica, Seminte cu Raspundere Limitata. Mai adica, s-a transhumat din zarzavagiu legumicultor in florar. Ca de unde sa scoata el din … Continuă să citești SEMINTELE TRADITIONALE

PIERDUT DE LA PARIS

    Brigadierul silvic CETINĂ Antonie avea relații printre albine. Fiind președintele filialei Asociației Crescătorilor de Albine (A.C.A), din pitoreasca sa zonă meliferă…avea cu ce. Cu ce anume ? Nu fiți indiscreți! În perioada de iarnă, când coclise la gura sobei, l-a fript o idee când s-a ars pe plită. Ce ar fi să angajeze … Continuă să citești PIERDUT DE LA PARIS

DULCE COLONIE

de  Mistocarai  DamblarinescuCe-ti prevad eu tie, dulce Colonie,Tara cu podgorii taiate din topor ?Masele nervoase, mahmure de tarie, La trecutu-ti jalnic, falic viitor !Fiarba EU-n supe, spumege ca Devalul, Cand fiii-ti disperati cu elan te parasesc;Daca pana si stanca-ti o inneaca valul,Dulce Colonie…ce sa-ti mai doresc ?Vis de imbuibare lacom ca mormantul,Spaga ta corupta dusman cumparand,Si … Continuă să citești DULCE COLONIE

FUKUSHIMA DE LA CERNAVODA

(din arhiva http://forum.stuparitul.com)CENTRALA NUCLEARA CERNAVODA   ( I n a i n t e )- Fukushimash in capu lui de nipon japonizat! racni Directorul General Shima. Cum adica nimeni nu pleaca in concediu pe perioada cat sta el la Cernavoda ? Nesimtitu! Ma ia pe mine cu texte pe care eu le fumam la gradinita...Ca … Continuă să citești FUKUSHIMA DE LA CERNAVODA